11.06.2018

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İŞLEMLERİNDE ELEKTRONİK DÖNEM BAŞLIYOR!

30437 sayılı ve 31.05.2018 tarihli Resmi Gazete’de ‘’Yatırım Teşvik Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yürütülmesine İlişkin Yetkilendirme Tebliği’’ yayınlanmıştır.  

Tebliğe göre, yatırımlar Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünce elektronik ortamda yatırım teşvik belgesi başvurusu gerçekleştirebileceklerdir.  Buna göre, yatırımcıdan istenecek bilgileri Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) aracılığıyla yatırımcı adına bildirmek üzere yetkilendirilen kullanıcılar, nitelikli elektronik sertifikaya sahip olacaktır. Yatırımcı ya da danışman tarafından, yatırımcı adına E-TUYS vasıtasıyla işlem yapacak kişilerin kullanıcı olarak yetkilendirilmesi için gerekli bilgi ve belgelerle Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünü’ ne başvurulması gerekecektir.

 

E-TUYS üzerinden yüklenen evrakların Bakanlığa ayrıca ibrazı aranmaz. Kullanıcılar tarafından e-imza uygulaması kapsamında E-TUYS’a yüklenen her türlü belge ve/veya evrakın eksiksiz bir şekilde muhafaza yükümlülüğü ve denetime karşı sorumluluğu, müracaat tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yatırımcıya aittir.

 

30447 sayılı ve 10.06.2018 tarihli Resmi Gazete’de E-TUYS uygulamasının 02.07.2018 itibari ile yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru ve uygulama süreci ile ilgili daha pek çok değişikliğin yer aldığı tebliğ kapsamında  Hedef Arge Danışmanlık olarak sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

"Yatırım Teşvik Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yürütülmesine İlişkin Tebliğ" için tıklayınız.

E-TUYS - Dilekçe Örneği için tıklayınız.

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Sosyal Simge
  • Google+ Social Icon

Copyright © 2017 Hedef Arge Danışmanlık 

Designed by HEDEF ARGE