Clean Sky, Hava Taşımacılığı için 'Temiz Teknolojiler' geliştirmeyi ve olgunlaştırmayı amaçlayan bir Ortak Teknoloji Girişimi'dir (JTI).  Avrupa aero-sanayi iş birliğinin, küresel liderliğin ve rekabet gücünün güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Clean Sky, uçak düzeyinde daha ileri teknolojiler entegre ederek ve yenilikçi mimariler ve konfigürasyonların uçuş içi gösterilerini sunarak, çevresel ve ekonomik performansta değişikliklere olanak tanımaktadır. Teknolojilere hakim olarak ve risk yönetimi süreçlerini zamanında iyileştirerek, mevcut filonun yerini alan bir sonraki pazar penceresini karşılayarak yeni nesil uçaklardaki gelişmeleri desteklemektedir.

Clean Sky 2 programı, Avrupa Komisyonu ve büyük Avrupa havacılık şirketleri tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir ve Horizon 2020 program bütçesinden 35 konu için 45 milyon € tutarında bir AB katkısını (finansal) içermektedir.

Clean Sky 2 programı dört farklı unsurdan oluşmaktadır:

  • Büyük Yolcu Uçakları, Bölgesel Uçaklar ve Hızlı Rotorlu uçaklar için araç seviyesinde göstericileri işleten üç Yenilikçi Uçak Demonstrator Platformu (IADP),

  • Gövde, Motorlar ve Sistemlere bakarak, sistem düzeyinde göstericileri kullanan üç Tümleşik Teknoloji Göstericisi (ITD),

  • Belirli uygulamalar için farklı ITD'lerin ve IADP'lerin bilgilerini birleştiren İki Enine Faaliyet (Eko-Tasarım, Küçük Hava Taşımacılığı),

  • IADP ve ITD'lerde geliştirilen teknolojilerin çevresel ve toplumsal etkilerini değerlendiren Teknoloji Değerlendiricisi (TE).

 

Ortak Seçim Süreci

Ortaklar, açık Teklif Çağrıları (CfP) aracılığıyla seçilir. Her çağrıya ilişkin konular, her Teknoloji Platformunun Yönetim Komitesi tarafından önerilmekte ve Ortak Girişim tarafından gözden geçirilmektedir. Ardından başvurular ödül kriterlerine (mükemmellik, etki ve uygulamanın kalitesi ve verimliliği) göre alınır ve değerlendirilir. Ortaklar daha sonra kararlaştırılan bir süre ve bütçe dahilinde projelerini tamamlarlar.

Teklif Çağrıları, kısa vadede sözleşmeye dayalı olarak ve ilgili uzmanlık ile Clean Sky içindeki bireysel projelere Ortak olarak katılmak isteyen kuruluşlara yöneliktir.

Teklif Çağrı konuları aşağıdaki tabloda verilmiş olup konular ile ilgili ayrıntılı bilgileri ekteki program dokümanından edinebilirsiniz;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Clean Sky 2 Çağrısı başvuruları için son tarih 28.04.2020’dir.

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Sosyal Simge
  • Google+ Social Icon

Copyright © 2017 Hedef Arge Danışmanlık 

Designed by HEDEF ARGE