KOSGEB- Destek Programları Ek Süreleri Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, COVID-19’a karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıklamıştır. 

KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verilecektir. Bunun 4 milyon 200 bin TL’si geri ödemeli olacaktır.

KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamında ürün listesine yeni ürünler ilave edilmiştir. Dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmeler, salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından faydalanabilecektir. 

Program başvuruları alınmaya başlanmış olup bu süreçte KOSGEB kurulları normalden daha hızlı bir şekilde karar alıp, desteklenecek projeleri kısa zamanda belirleyecektir. Dolayısıyla ödemeler de ivedilikle yapılacaktır.

Ayrıca KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklarını ertelenmiştir. 

İşletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamı ötelenmiş olup vade sayısı değişmeyecek, herhangi bir yasal faiz de alınmayacaktır. Bu karardan, daha önce KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ’ler de faydalanabilecektir.

Ek olarak proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman verilecektir.

Kurul kararına gerek duyulmaksızın KOSGEB'e ek süre talebinde bulunan işletmelere süre uzatımı sağlanacaktır.

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Sosyal Simge
  • Google+ Social Icon

Copyright © 2017 Hedef Arge Danışmanlık 

Designed by HEDEF ARGE